A napelemes rendszerek előnyeivel nagyjából mindenki tisztában van, de az már kevésbé egyértelmű, hogy a 3 fázisú napelem inverter milyen szerepet tölt be. Persze senkitől sem várhatjuk el, hogy kívülről fújja ezeknek a rendszereknek a működését, elvégre nem születik mindenki villanyszerelőnek. Ha szeretnénk megérteni a működését, esetleg egy ilyen rendszer kialakításában gondolkodunk, akkor mindenképp hasznos, ha ismerjük az inverter szerepét és működését a napelemes rendszereken belül.
Miért szükséges az inverter?
Egyáltalán mi az inverter? Amikor napelem rendszerről beszélünk, általában minden laikusnak azok a sötét, sík táblák jutnak az eszébe, amik befedik egy-egy ház tetejét, vagy rendezett sorokban állnak egymás mellett a napelem telepeken. Összegyűjtik a fényt, majd elektromos árammá alakítják és már nem is jelennek meg a súlyos tízezrek a villanyszámlán.
Egyszerűen hangzik, de a dolog mégsem ennyire fekete-fehér. Valóban a Nap fényét felhasználva fejlesztenek a napelemcellák elektromosságot, mivel a napsugárzás elektromágneses sugárzás is egyben. Viszont a napelemek egyenáramot termelnek, ami önmagában nem hasznosítható. Ezt segít hasznosítani az inverter, mivel a háztartási gépek váltóáramot használnak. Az érzékelők segítségével folyamatosan monitorozza a hálózatban található áramot és ahhoz igazítva alakítja át az elektromosságot. Így kapjuk meg a hagyományos 50 Hz frekvenciájú, 230 V-os feszültségű hálózati áramot. Ezt már használhatjuk az otthonunkban, de a közműhálózatba is visszatáplálható.
Szükséges lehet egy 3 fázisú napelem inverter is?
Azért, hogy a dolog tovább bonyolódjon egy kicsit, fontos azt is tisztázni, hogy nem csupán 1, hanem 3 fázisú napelem inverter is létezik. Az, hogy nekünk melyikre lesz szükségünk, általában két dolog határozza meg. Elsősorban az épület körülményeit kell szem előtt tartanunk, illetve a saját energiaigényünket. Mindenekelőtt vizsgáljuk meg azt, hogy ház fázis van jelenleg bekötve. Egy olvadóbiztosíték esetén 1 fázissal van dolgunk, de ha 3 látunk a mérőhelynél, akkor 3 fázisú napelem inverter beszerelésére lesz szükség.
A másik dolog pedig az energiaigény kiszámítása, ami adott esetben indokolttá teheti a 3 fázisú napelem inverter beszerzését. Ezt úgy lehet a legegyszerűbben kiszámítani, hogyha megkeressük a legmagasabb tavalyi villanyszámlánkat és az azon szereplő fogyasztást 12-vel megszorozzuk. Az így kapott teljesítmény alapján meghatározható, hogy szükség lesz a 3 fázisú napelem inverterre vagy sem. Illetve a későbbi terveinket is érdemes számításba venni, a beszerezni kívánt elektromos berendezések fogyasztásával kapcsolatban. Költséghatékonyabb előre előkészíteni a hálózatot, mint utólag cserélgetni az invertereket és más alkatrészéket.
Elektromos autó töltőállomás kialakítása otthon
A „zöld“ megoldások kapcsán érdemes beszélni az elektromos autó töltőállomás lehetőségeiről is. Az elektromos autók egyre népszerűbbé válnak, bár sokakat még mindig megoszt ez a technológia. Az viszont biztos, hogy nem kell üzemanyagra költenünk, a „tankolás“ otthon is megoldható és káros anyagokkal sem terheljük a környezetet a jármű használata közben.
A töltés viszont nem mindig olyan kézenfekvő, mint ahogyan szeretnénk. Aki házban él, az viszonylag egyszerűen megoldhatja a dolgot, de akik panelben, társasházban élnek, nekik egy elektromos autó töltőállomást kell keresniük, ha szeretnék üzemkész állapotban tudni az autójukat, mire ismét munkába indulnának. Az otthoni töltés olcsó, de lassúbb, mintha egy elektromos autó töltőállomáson töltenék, mivel az egyfázisú 10 amperes hálózat, csak 2,3 kW leadására képes, ami igen szerénynek számít. Ezért nyilván akkor járunk a legjobban, hogyha hazaérkezve azonnal csatlakoztatjuk az autó töltőjét és reggelig le sem vesszük. Az otthoni hálózat állapotára is figyelnünk kell, mert balesetveszélyes lehet. Ezeket a hálózatokat nem huzamosabb töltésre tervezték, ezért kigyulladhatnak a konnektorok vagy megolvadhatnak a vezetékek, főleg, ha más fogyasztó is be van kapcsolva közben.
Gazdaságos megoldás az elektromos autó töltése napelemmel
Manapság már bárki beszerelhet otthonra egy speciális töltőt, ami biztonságos és gyors töltést biztosít. Ráadásul ennek a megtáplálása napelemről is lehetséges. Ezzel maximalizálható az olcsó energia előállítása és felhasználása. Az elektromos autó töltése napelemmel otthon is lehetséges, ehhez viszont fel kell készítenünk a rendszert. Egy 5 kW-os rendszer fedezi a háztartás energiaigényét, illetve az autó töltéséhez is ideális.
Az elektromos autó töltése napelemmel akkor válik igazán hatékonnyá, ha egy alaposan megtervezett rendszert alakítunk ki a körülményekhez mérten. Így, akár 1000-1500 km-t is megtehetünk havonta a járművel úgy, hogy ez idő alatt mindig a napelemes töltést vesszük igénybe.
Az Államokban például több helyen is elhelyeztek már napelemes töltőállomásokat. Ezeknek az előnyük, hogy képesek az elektromos hálózattól függetlenül, bárhol energiát termelni, a szabad ég alatt.